Nauka i badania

Nowe badanie podkreśla potencjał sztucznej inteligencji w wykrywaniu wrodzonych wad serca u płodów

Wrodzone wady serca (nieprawidłowości serca obecne od urodzenia) to najczęstszy rodzaj wad wrodzonych. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), około 1 na 4 noworodków z wadą serca ma diagnozę na tyle poważną, że wymaga operacji lub innej interwencji medycznej w pierwszym roku życia. Pomimo postępu w opiece prenatalnej, skuteczność wykrywania wrodzonych wad serca podczas rutynowych badań ultrasonograficznych nadal pozostaje niewystarczająca.

W nowym badaniu, które zostanie zaprezentowane dzisiaj na dorocznym spotkaniu Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM), The Pregnancy Meeting™, naukowcy przedstawią wyniki sugerujące, że sztuczna inteligencja (AI) może wspomóc klinicystów w skuteczniejszym wykrywaniu wrodzonych wad serca podczas standardowych badań ultrasonograficznych.

W ramach badania grupa lekarzy, mających od roku do ponad 30 lat doświadczenia, przeanalizowała 200 badań ultrasonograficznych. Każde badanie było oceniane przez 14 specjalistów z zakresu położnictwa i ginekologii (OB-GYN) oraz medycyny matczyno-płodowej, zarówno bez wsparcia, jak i przy użyciu programu opartego na AI. Wyniki porównano, aby sprawdzić, czy wykorzystanie oprogramowania poprawiło zdolność lekarzy do identyfikacji przypadków podejrzanych o wrodzoną wadę serca.

Bez względu na doświadczenie kliniczne czy stopień specjalizacji, wyniki wykazały, że system AI znacząco zwiększył zdolność lekarzy do wykrywania przypadków podejrzanych o wrodzone wady serca.

Dodatkowo, analiza wykazała, że lekarze korzystający z AI mieli większą pewność w diagnozowaniu wad serca oraz potrzebowali mniej czasu na określenie, czy dany przypadek wymaga dalszej diagnostyki.

„Przynajmniej połowa badań prenatalnych w Stanach Zjednoczonych jest oceniana przez niespecjalistów – lekarzy, w tym ginekologów-położników, którzy mogą nie mieć zaawansowanego szkolenia w zakresie ultrasonografii prenatalnej. To częściowo tłumaczy, dlaczego skuteczność wykrywania wrodzonych wad serca jest nadal niska, nawet w rozwiniętych krajach, takich jak USA” – mówi główna autorka badania, dr Jennifer Lam-Rachlin, specjalistka medycyny matczyno-płodowej. Dr Lam-Rachlin jest dyrektorem ds. echokardiografii płodowej w Carnegie Imaging for Women oraz adiunktem klinicznym w Raquel and Jaime Gilinski Department of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Science w Icahn School of Medicine at Mount Sinai West w Nowym Jorku.

„Nasze wyniki pokazują, że oprogramowanie oparte na AI znacząco poprawiło wykrywalność podejrzanych badań ultrasonograficznych zarówno wśród ginekologów-położników, jak i specjalistów medycyny matczyno-płodowej. Może to mieć ogromny wpływ na wyniki neonatologiczne i potencjalnie zmienić praktykę kliniczną” – dodaje Lam-Rachlin.

„Większość wrodzonych wad serca występuje u płodów w ciążach uznawanych za niskiego ryzyka, co oznacza, że kobieta ciężarna jest najczęściej pod opieką ginekologa-położnika, a nie specjalisty medycyny matczyno-płodowej (perinatologa), który ma większe doświadczenie w wykrywaniu tych wad” – mówi Christophe Gardella, Ph.D., dyrektor ds. technologii w firmie BrightHeart, paryskim producencie oprogramowania AI. „Zbudowaliśmy nasz system AI wspólnie z ekspertami, aby zwiększyć skuteczność wykrywania wad serca, nawet wśród lekarzy niespecjalizujących się w tej dziedzinie, i umożliwić wcześniejszą diagnozę, co może poprawić wyniki leczenia”.

Abstrakt badania został opublikowany w styczniowym wydaniu Pregnancy, nowego otwartego czasopisma i pierwszego oficjalnego periodyku Society for Maternal-Fetal Medicine.

Źródło: Addis Communications

 

Podobne artykuły

Back to top button