Kardiologia

Po zawale serca lub operacji serca: Czy seks może być niebezpieczny dla serca?

Ile wysiłku może znieść serce? Kiedy seks po operacji serca jest ponownie możliwy?

Osoby z chorobami serca często czują się niepewnie, co wpływa na ich życie intymne i związki. Kardiolog wyjaśnia, co można zrobić, aby cieszyć się seksualnością bez obaw.

Zawał serca został skutecznie wyleczony, a zabieg na sercu zakończył się sukcesem. Mimo dobrej opieki kardiologicznej pacjenci często muszą mierzyć się z różnymi wyzwaniami w codziennym życiu. Nawet tak intymne momenty, jak seks z partnerem, stają się dla wielu osób źródłem niepokoju i obaw. Tymczasem miłość i seksualność należą do najważniejszych potrzeb człowieka. Szacuje się, że co najmniej połowa pacjentów kardiologicznych ma trudności w tej sferze.

– Niepewność i wstyd często paraliżują pacjentów tak bardzo, że zamiast otwarcie porozmawiać z lekarzem o swoich lękach, wycofują się, co może obciążać związek i utrudniać powrót do satysfakcjonującego życia intymnego – mówi dr Markus Wrenger, kardiolog i specjalista rehabilitacji, dyrektor medyczny kliniki Weserland w Bad Pyrmont, w podcaście Fundacji Serca: „Czy seks może być niebezpieczny dla serca?” Podcast dostępny jest pod adresem: herzstiftung.de/podcast-sex-gefahr-herz.

W podcaście poruszane są pytania i obawy, które pacjenci czasem wyrażają u lekarza, ale znacznie częściej przemilczają. Dodatkowo bezpłatny poradnik „Kardiologiczna rehabilitacja” (94 strony) wydany przez Fundację Serca zawiera informacje o życiu po zawale serca, m.in. o prowadzeniu auta, podróżach i seksualności. Można go zamówić pod adresem: [email protected] lub pod numerem tel. 069 955128-400.

– Szczególnie kardiologiczna rehabilitacja, dzięki dłuższym okresom hospitalizacji, daje pacjentom czas na spokojne rozmowy z lekarzem na temat życia intymnego – dodaje dr Wrenger.


Czy aktywność fizyczna podczas seksu jest groźna?

Po zawale serca, wszczepieniu stentu, rozrusznika czy defibrylatora pacjenci często obawiają się, że wysiłek fizyczny podczas seksu może stanowić ryzyko dla ich serca. Dr Wrenger uspokaja:

– Wysiłek fizyczny podczas seksu jest często przeceniany. U większości osób tętno nie przekracza 130 uderzeń na minutę, a ciśnienie skurczowe nie wzrasta powyżej 170 mmHg. Jeśli ktoś jest w stanie wejść na dwa piętra bez bólu w klatce piersiowej czy duszności, jest również wystarczająco sprawny na aktywność seksualną.

Statystyczne ryzyko zawału serca lub poważnej dysfunkcji serca podczas seksu jest znikome.


Kiedy zaleca się abstynencję seksualną?

W niektórych przypadkach po zawale lub operacji serca specjaliści zalecają okres wstrzemięźliwości:

  • Po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego (bypass) należy odczekać 6–8 tygodni, aż mostek się zagoi.
  • Po zabiegach bez otwierania mostka, takich jak implantacja stentu, TAVI, czy po zawale, przerwa wynosi zwykle kilka dni, o ile pacjent nie odczuwa już żadnych dolegliwości. Po wszczepieniu rozrusznika lub defibrylatora warto przez 6 tygodni unikać unoszenia ramienia powyżej linii barku po stronie operowanej.
  • Po cewnikowaniu serca zaleca się dwa dni przerwy od większego wysiłku fizycznego, w tym seksu.

W przypadku zaostrzenia choroby, np. duszności lub bólu w klatce piersiowej przy niewielkim wysiłku, aktywność seksualną należy odłożyć i skonsultować się z kardiologiem. Pacjenci z zaawansowaną niewydolnością serca (NYHA III) powinni skonsultować swoje możliwości z lekarzem.


Czy defibrylator podczas seksu stanowi zagrożenie dla partnera?

Po wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora pacjenci często obawiają się, że przyspieszone tętno podczas seksu wywoła jego aktywację.

– Teoretycznie podczas seksu defibrylator może się aktywować, podobnie jak podczas innych wysiłków fizycznych – mówi dr Wrenger. – Jednak ryzyko dla partnera jest zerowe, a pacjent z defibrylatorem może prowadzić „zupełnie normalne życie seksualne”.


Leki na zaburzenia erekcji: Na co zwrócić uwagę?

Leki na zaburzenia erekcji, takie jak inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5), rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi. U pacjentów z chorobą wieńcową są one zazwyczaj bezpieczne. Jednak ich stosowanie wymaga ostrożności w przypadku równoczesnego przyjmowania azotanów (np. nitrospray), które mogą wywołać niebezpieczne spadki ciśnienia. Przed zastosowaniem tych leków zawsze należy skonsultować się z lekarzem.


Podcast i poradnik dla pacjentów

Więcej informacji o życiu po zawale, w tym o seksualności, można znaleźć w podcaście Fundacji Serca: herzstiftung.de/podcast-sex-gefahr-herz oraz w bezpłatnym poradniku „Kardiologiczna rehabilitacja”.

Literatura:

  • Cohen G. i in., Resumption of sexual activity after acute myocardial infarction and long-term survival, European Journal of Preventive Cardiology (2022).
  • Levine G. N. i in., Sexual Activity and Cardiovascular Disease: A Scientific Statement From the American Heart Association, Circulation Vol. 125.

Źródło: Deutsche Herzstiftung e.V./Deutsche Stiftung für Herzforschung, fot. Adobe

Podobne artykuły

Zobacz także
Close
Back to top button