Kardiologia
-
Niewydolność serca: opieka koordynowana w POZ działa, potrzeba ośrodków KONS
Po ponad dwóch latach od wdrożenia programu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) można stwierdzić, że ten model zwiększa…
Zobacz całość » -
20 lat niewydolności serca w Polsce: potrzeba systemowych zmian
W Polsce z powodu niewydolności serca notuje się blisko 150 tys. zgonów rocznie. To najczęstsza przyczyna śmierci z powodów sercowo-naczyniowych…
Zobacz całość » -
Prof. Waldemar Banasiak o priorytetach w niewydolności serca 2025: Kluczowe są rozwój Krajowej Sieci Kardiologicznej i edukacja pacjentów
Każdego roku w Polsce będzie przybywać setek tysięcy pacjentów z niewydolnością serca. Specyfika tego schorzenia i profil chorych sprawiają, że…
Zobacz całość » -
Nowe wytyczne diagnostyczne i terapeutyczne w kardiomiopatii amyloidozy transtyretynowej (ATTR-CM)
Kardiomiopatia amyloidozy transtyretynowej (ATTR-CM) stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań diagnostycznych w polskiej kardiologii, głównie ze względu na rzadkość występowania, niejednoznaczny…
Zobacz całość » -
Konferencja Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2025
Podczas dorocznej Konferencji Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która odbędzie się w Warszawie w dniach 30-31 maja 2025 r.,…
Zobacz całość » -
Narodowy Instytut Kardiologii liderem w dziedzinie mechanicznego wspomagania serca
Narodowy Instytut Kardiologii (NIKard) w Aninie umacnia swoją pozycję jako lider w obszarze mechanicznego wspomagania serca w Polsce i Europie.…
Zobacz całość » -
Arytmia uwarunkowana genetycznie może dawać niespecyficzne objawy
Zaburzenia rytmu serca na tle genetycznym mogą dawać niejednoznaczne, a czasem mylące objawy. O tym, jak ważny w przypadku arytmii…
Zobacz całość » -
Po zawale serca lub operacji serca: Czy seks może być niebezpieczny dla serca?
Osoby z chorobami serca często czują się niepewnie, co wpływa na ich życie intymne i związki. Kardiolog wyjaśnia, co można…
Zobacz całość » -
Ablacja zaburzeń rytmu serca u dzieci – o tym warto wiedzieć
Kiedy arytmie występujące u dzieci leczy się za pomocą ablacji, na czym polega ten zabieg i jaka jest jego skuteczność,…
Zobacz całość » -
Wzrost zachorowań na zapalenie mięśnia sercowego u dzieci po infekcjach parwowirusem B19
Od lata 2023 roku w Niemczech zaobserwowano niepokojący wzrost przypadków zapalenia mięśnia sercowego (myokarditis) u dzieci. Za ten trend odpowiada…
Zobacz całość »