Rehabilitacja kardiologiczna – skuteczność vs. bariery finansowe

Mimo że rehabilitacja kardiologiczna udowodniła swoją skuteczność w zmniejszaniu liczby zgonów związanych z chorobami serca oraz ponownych hospitalizacji, wyższe koszty ponoszone przez pacjentów mogą powstrzymywać ich przed uczestnictwem w tych programach – sugeruje badanie Michigan Medicine.
W amerykańskim badaniu obejmującym ponad 40 000 osób korzystających z Medicare i ubezpieczeń komercyjnych, aż 81,6% pacjentów nie musiało ponosić kosztów pierwszej sesji rehabilitacji kardiologicznej.
Ten program, nadzorowany przez specjalistów, trwa do 36 sesji i jest często zalecany pacjentom po przebytych chorobach i zabiegach sercowo-naczyniowych.
Wśród pacjentów objętych ubezpieczeniem wymagającym współfinansowania kosztów rehabilitacji, osoby z wyższymi kosztami własnymi uczęszczały na mniej sesji i miały mniejsze szanse na ukończenie więcej niż 24 sesji.
Wyniki badania opublikowano w „American Journal of Managed Care”.
– Rehabilitacja kardiologiczna to sprawdzona metoda poprawy wyników leczenia u pacjentów po niedawnych zdarzeniach sercowo-naczyniowych, a nasze wyniki pokazują, że niższe koszty własne wiążą się z większym udziałem w programie – powiedział Michael Thompson, Ph.D., współautor badania i profesor nadzwyczajny chirurgii kardiologicznej na Uniwersytecie Michigan.
– Aby rehabilitacja kardiologiczna była częściej wykorzystywana przez potrzebujących, konieczne jest wyeliminowanie bariery kosztowej – dodał.
Rehabilitacja kardiologiczna jest zalecana jako standard opieki w przypadku wielu schorzeń i procedur kardiologicznych, w tym zawału serca, operacji pomostowania tętnic wieńcowych oraz małoinwazyjnej angioplastyki wieńcowej i stentowania.
Wcześniejsze badanie Uniwersytetu Michigan wykazało, że osoby uczestniczące w rehabilitacji kardiologicznej mają mniejsze ryzyko zgonu w latach po operacji pomostowania tętnic wieńcowych, a lepsze wyniki osiągali ci, którzy uczestniczyli w większej liczbie sesji. Inne badanie wykazało, że program zmniejsza ryzyko ponownej hospitalizacji o prawie 20%.
W niniejszym badaniu koszt pierwszej sesji rehabilitacyjnej okazał się najsilniejszym predyktorem niższej frekwencji. Na każde dodatkowe 10 dolarów wydane z własnej kieszeni, pacjenci uczestniczyli średnio w 0,41 sesji mniej.
Badacze zauważają jednak, że koszt nie jest jedyną barierą udziału.
Choć większość uczestników rehabilitacji kardiologicznej nie ponosiła kosztów pierwszej sesji, osoby płacące do 25 dolarów – najniższą z możliwych opłat – miały wyższą frekwencję w przyszłych sesjach niż ci, którzy nie płacili nic.
Grupa, która nie ponosiła żadnych kosztów, mogła jednak być mniej zdrowa i częściej korzystać z innych usług zdrowotnych, co mogło skutkować wcześniejszym spełnieniem wymagań odliczeń ubezpieczeniowych przed rozpoczęciem rehabilitacji kardiologicznej.
– Koszty własne to jeden z wielu czynników wpływających na przestrzeganie zaleceń dotyczących rehabilitacji kardiologicznej. Mamy nadzieję, że nasze badania zainspirują dalsze działania oraz inicjatywy mające na celu poprawę dostępności rehabilitacji poprzez eliminację barier finansowych – powiedział Devraj Sukul, M.D., M.Sc., kardiolog z U-M Health w czasie przeprowadzania badania.
Badacze konkludują, że wyniki badania wspierają inicjatywy poprawy jakości, które ograniczają bariery związane z kosztami w dostępie do rehabilitacji kardiologicznej.
Takie działania są promowane przez program Million Hearts Cardiac Rehabilitation Change Package, będący współpracą pomiędzy Centers for Disease Control and Prevention a American Association of Cardiovascular and Pulmonary Rehabilitation.
– Systemy opieki zdrowotnej muszą poszukiwać sposobów na pokrycie kosztów rehabilitacji kardiologicznej dla osób z niedostatecznym ubezpieczeniem, co może zwiększyć udział pacjentów z mniej kompleksowymi planami zdrowotnymi i zmniejszyć nierówności w opiece kardiologicznej – powiedziała Alexandra I. Mansour, M.D., rezydentka i absolwentka U-M Medical School.
– Przyszłe reformy w polityce płatności powinny skupić się na opracowaniu modeli finansowania, które obniżą koszty ponoszone przez pacjentów przy korzystaniu z opłacalnych interwencji, takich jak rehabilitacja kardiologiczna.
Źródło:
The American Journal of Managed Care, Michigan Medicine – University of Michigan
DOI: 10.37765/ajmc.2024.89637