Publikacje prof. Wojakowskiego w „New England Journal of Medicine” – przełomowe badania nad leczeniem chorób serca

Prof. Wojciech Wojakowski, kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii oraz Chorób Strukturalnych Serca Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach, został współautorem dwóch artykułów naukowych, które ukazały się w najbardziej prestiżowym medycznym czasopiśmie na świecie – „New England Journal of Medicine”. Jest to jedno z najstarszych i najczęściej cytowanych czasopism medycznych, nieprzerwanie wydawane od 1812 roku.
Nowoczesna terapia niedomykalności zastawki mitralnej
Pierwsza publikacja dotyczyła minimalnie inwazyjnego leczenia niedomykalności zastawki mitralnej u pacjentów z niewydolnością serca. Badanie miało na celu ocenę skuteczności przezcewnikowej naprawy zastawki mitralnej za pomocą klipsów MitraClip u pacjentów, u których mimo optymalnej farmakoterapii utrzymują się objawy niewydolności serca.
- Zakres badania: W badaniu wzięło udział 505 pacjentów, z czego 164 pochodziło z Polski. Górnośląskie Centrum Medyczne i Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu odegrały kluczową rolę, włączając do badania największą liczbę pacjentów w kraju i zajmując trzecie miejsce w Europie po dwóch ośrodkach greckich.
- Wyniki: Terapia metodą przezcewnikową doprowadziła do zmniejszenia liczby hospitalizacji z powodu niewydolności serca oraz redukcji śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ponadto pacjenci zgłaszali poprawę jakości życia i redukcję objawów choroby.
Jak podkreślił prof. Wojakowski, wyniki tego badania mogą wpłynąć na globalne standardy leczenia niewydolności serca i sprawić, że Śląski Uniwersytet Medyczny stanie się rozpoznawalnym ośrodkiem leczenia wad zastawkowych serca.
Nowa generacja leków przeciwkrzepliwych – przełom w terapii migotania przedsionków
Druga publikacja dotyczyła nowatorskiego podejścia do leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków, koncentrując się na redukcji ryzyka udaru mózgu i powikłań krwotocznych.
- Cel badania: Obecnie stosowane leki przeciwkrzepliwe skutecznie zapobiegają udarom mózgu, jednak znacząco zwiększają ryzyko krwawień. Nowa generacja terapii koncentruje się na znalezieniu równowagi pomiędzy skutecznością a bezpieczeństwem.
- Badany lek: Abelacimab to w pełni ludzkie przeciwciało monoklonalne, które blokuje aktywację czynnika XI, kluczowego elementu procesu krzepnięcia. W badaniu klinicznym AZALEA oceniano jego skuteczność u 1287 pacjentów z migotaniem przedsionków i umiarkowanym do wysokiego ryzykiem udaru mózgu.
- Wyniki: Terapia abelacimabem, podawanym raz w miesiącu w formie iniekcji, wykazała znacznie mniejsze ryzyko krwawień w porównaniu z powszechnie stosowanym rywaroksabanem, który pacjenci przyjmują codziennie.
Prof. Wojakowski, będący członkiem komitetu sterującego badania, współpracował z naukowcami z Uniwersytetu Harvarda. Jak podkreślił, kolejne wyniki badań nad abelacimabem zostaną opublikowane w najbliższym czasie, co może doprowadzić do zmiany standardów leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków.
Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM