Jak leczenie kanałowe może zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego

Związek między chorobami endodontycznymi a chorobą niedokrwienną serca (ChNS) staje się coraz częściej przedmiotem badań naukowych. Badania wskazują, że pacjenci z zapaleniem przyzębia okołowierzchołkowego mają od 1,4- do 5-krotnie zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Chociaż bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy nie został jeszcze jednoznacznie udowodniony, dostępne dane podkreślają znaczenie skutecznej terapii endodontycznej – nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale także dla zdrowia ogólnoustrojowego.
Niemieckie Towarzystwo Stomatologii, Chirurgii Jamy Ustnej i Szczękowej (DGZMK) we współpracy z Niemieckim Towarzystwem Endodoncji i Traumatologii Stomatologicznej (DGET) opublikowało w formie „Kompaktowych rekomendacji” aktualny stan wiedzy na ten temat.
Leczenie kanałowe zmniejsza czynniki ryzyka ogólnoustrojowego
Zapalenie przyzębia okołowierzchołkowego wiąże się ze zwiększonym stężeniem markerów zapalnych we krwi oraz nasilonym stresem oksydacyjnym. Czynniki te przyczyniają się do rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które mogą sprzyjać wystąpieniu ChNS. Udowodniono, że skuteczne leczenie kanałowe lub jego powtórzenie, eliminujące infekcję endodontyczną, prowadzi do:
- Normalizacji markerów zapalnych w osoczu krwi i zmniejszenia stresu oksydacyjnego.
- Redukcji ryzyka ChNS o nawet 84% w porównaniu z nieleczonymi infekcjami endodontycznymi.
- Obniżenia ryzyka zgonu z powodu ChNS o nawet 49% w porównaniu z nieleczonymi infekcjami endodontycznymi.
Prezes DGET, prof. dr Edgar Schäfer z Münster, podkreśla: „Wiemy, że skuteczne leczenie kanałowe może obniżyć podwyższone stężenia markerów zapalnych w surowicy do poziomów normatywnych.”
Wspólne czynniki ryzyka i znaczenie kliniczne
Choroba niedokrwienna serca i zapalenie przyzębia okołowierzchołkowego mają wiele wspólnych czynników ryzyka, takich jak niezdrowe nawyki, np. spożycie alkoholu, palenie tytoniu, dieta bogata w tłuszcze, a także choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca typu 1 czy nadciśnienie tętnicze. Pacjenci powinni być rutynowo informowani o tych zależnościach jako istotnym elemencie profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych.
Kompaktowe rekomendacje DGZMK
Kompaktowe rekomendacje DGZMK oraz stowarzyszeń naukowych w dziedzinie stomatologii to praktyczne narzędzie dla lekarzy dentystów, oferujące opartą na dowodach i konsensusie pomoc w podejmowaniu decyzji klinicznych. Zostały one opracowane, aby zapewnić szybką i łatwą orientację w pojedynczych zagadnieniach bez konieczności przechodzenia czasochłonnego procesu tworzenia wytycznych.
Rekomendacje opierają się na najlepszych dostępnych dowodach naukowych i są przed publikacją weryfikowane oraz zatwierdzane przez DGZMK i zaangażowane towarzystwa naukowe. Nie mają charakteru wiążącego prawnie i powinny być zawsze dostosowane do indywidualnych przypadków pacjentów. Więcej rekomendacji DGZMK i jej stowarzyszeń można znaleźć na stronie: https://www.dgzmk.de/kompaktempfehlungen.
Źródło: Deutsche Gesellschaft für Zahn-, Mund- und Kieferheilkunde e.V.